Stresliyim, sunum yapacağım!

Sunum yaparken ya da topluluk önünde konuşmanız gerektiğinde heyecanlanıyor musunuz? Böyle durumlarda lütfen iki şeyi hatırlayın:

  1. Yalnız değilsiniz: Bunu ilk elden biliyorum çünkü 15 yıla yakın bir zamandır yetişkin eğitimi ile uğraşıp yılda 150’ nin üzerinde sunum yapmama rağmen hala sunumun başında döktüğüm soğuk terlere engel olamıyorum. Böyle durumlarda hemen şunu düşünüyorum. En büyük liderlerin hatta performans sanatçılarının bile çoğu aynı stresi yaşıyor. Barbra Streisand kariyerinin ilk 27 yılında bu endişeden dolayı sadece daha rahat hissettiği küçük kulüplerde ve etkinliklerde sahne almış. Gandhi yaşadığı bu duyguyu “Topluluk önünde konuşmanın korkunç gerginliği” olarak tanımlamış.

  2. Bu üstesinden gelebileceğiniz bir durumdur: Ne yazık ki bu heyecanı tamamen yok etmek mümkün değil. Olsa da tavsiye etmiyorum. Çünkü karnınızda kanat çırpan o kocaman kargaları sizi heyecanlandıran küçük kelebeklere dönüştürebilirseniz sunum ve konuşmalarınızda başarıya bir adım daha yakınsınız demektir. HBS profesörlerinden Alison Wood Brooks heyecan duyanların daha iyi performans sergilediğini ispatlamış durumda.

İngilizce biliyorsanız http://hbswk.hbs.edu/item/overcoming-nervous-nelly adresinden Brooks’ un çalışması hakkında daha fazla detay bilgi edinebilirsiniz.